تاریخچه صدف معدنی

دراستان گلستان، شهرستان گنبدکاووس، منطقه آق بند، میلیون‌ها سال پیش بر اثر پسروی آب‌های دریای خزر، صدف‌ها و مرجان‌های دریایی بر روی هم انباشته شده و اکنون پس از گذشت سالیان متمادی به صورت فسیل در آمده‌اند که آن را صدف معدنی (کوهی یا فسیلی) می‌نامند.

معرفی محصول

صدف معدنی با دارا بودن 38 ~ 40 درصد کلسیم خالص که در آزمایشگاه های معتبر کشور تأیید شده، جهت تامین کلسیم جیره دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد که بهترین جایگزین برای صدف دریایی، سنگ کربنات و موارد مشابه می‌باشد. این ماده معدنی به علت فسیل شدن عاری از هرگونه آلودگی و ناخالصی است و به دلیل وجود عناصر مفید همچون منگنز و بالا بودن درصد قابل جذب کلسیم آن، بسیار بهتر و مفیدتر از دیگر منابع تأمین کننده کلسیم می‌باشد.

صدف معدنی پویا صدف 

صدف معدنی تولیدی این شرکت با توجه به تنوع مصرف آن در فارم های مختلف و یا کارخانه های خوراک دام و طیور در سایزهای زیر تولید و در اختیار مصرف کنندگان گرامی قرار می‌گیرد:

الف: صدف معدنی گرانولی سایز (4.5 - 2.5 میلیمتر) جهت مصارف فارم های تخمگذار، مادر و اجداد و نیز شترمرغ و بوقلمون

ب: صدف معدنی شکری سایز  (3 - 1 میلیمتر) جهت مصارف فارم های گوشتی و پولت و مرغ تخمگذار جوان و نیز بلدرچین

ج: صدف معدنی پودری (1 - 0 میلیمتر) جهت مصارف کارخانه های خوراک دام و طیور و گاوداری های شیری و گوشتی

د: صدف معدنی مش 400 جهت مصارف صنعتی

آنالیز صدف معدنی:

کربنات کلسیم (%) کلسیم (%) فسفر (%) فلوئور (%)
97-98 38-40 0.1 حداکثر 0.04

دانلود فایل (PDF) آنالیز صدف معدنی

مزایا

برخی از مزایای استفاده از صدف معدنی گروه تولیدی پویا صدف در تغذیه طیور:

  • درصد کلسیم بالا
  • عناصر مضر کم
  • راحتی بلع و عدم آسیب رسانی به گلوی طیور
  • راحتی هضم توسط طیور
  • قدرت تخم گذاری بهتر در طیور تخمگذار
  • صد درصد طبیعی بدون هیچ گونه آلودگی شیمیایی یا زیستی

برخی از مزایای صدف معدنی گروه تولیدی پویا صدف در تغذیه دام:

  • اکسید منیزیم موجود در صدف معدنی در شکمبه نشخوارکنندگان نقش  بافری داشته و PH شکمبه را تثبیت می‌کند. با تثبیت PH شکمبه قابلیت هضم الیاف جیره افزایش یافته و این امر موجب بهبود وضعیت چربی شیر و جلوگیری لنگی ناشی از اسیدوز در گاوها (به ویژه گاوهای پرشیر با مصرف کنسانتره بالا در جیره) می‌شود.
  • تأمین کلسیم با منشأ صدف های معدنی می‌تواند اثرات مؤثری بر کیفیت شیر تولیدی و میزان چربی شیر داشته باشد و به دلیل پیوند با نوعی فسفو پروتئین خاص میزان پروتئین شیر را افزایش می‌دهد و می‌تواند اثرات اقتصادی مؤثری را برای صاحبان دام به همراه داشته باشد.
  • اکسید منیزیم در حالت عادی بسیار بدمزه و تلخ می‌باشد. این امر موجب کاهش مصرف خوراک در گاوهای شیری شده که این مشکل در مورد منیزیم موجود در صدف معدنی صادق نمی‌باشد.
  • به دلیل منشأ ارگانیک، قابلیت جذب کلسیم پودر صدف معدنی بسیار بیشتر از سایر منابع تأمین کننده کلسیم در جیره دام می‌باشد.

تحقیق روی صدف معدنی

طبق تحقیق به عمل آمده جهت مقایسه عملکرد صدف معدنی پویاصدف و سنگ کربنات کلسیم توسط دانشکده علوم دامی دانشگاه تهران و با همکاری گروه تولیدی پویا صدف، مشاهده گردید صفاتی همچون تولید تخم مرغ، وزن تخم مرغ، ضخامت و وزن پوسته تخم مرغ، و همچنین واحد هاو در مرغهایی که با صدف معدنی پویاصدف تغذیه شده بودند به مراتب و بطور چشمگیری بهتر از مرغهایی بود که از سنگ کربنات استفاده نموده بودند. (مطابق جدول ذیل)

صفات منبع کلسیم
صدف معدنی پویا صدف کربنات کلسیم 
 تولید تخم مرغ (%) 16.42 ± 69.97   16.39 ± 61.30 
وزن تخم مرغ (گرم)  3.24 ± 64.64   0/2 ± 61.96 
وزن مخصوص تخم مرغ   0.003 ± 1.069   0.001 ± 1.065 
ضخامت پوسته تخم مرغ(میلیمتر)  0.027 ± 0.263   0.029 ± 0.249 
واحد هاو  8.9 ± 67.89   12.2 ± 63.88 
وزن پوسته تخم مرغ(گرم)   0.41 ± 5.16   4.95±0.54 

 

تمامی حقوق محفوظ و متعلق به پویا صدف می باشد.